Jak se cítí clovek po narkóze?

od Tomas Sedlak

Jak se cítí clovek po narkóze?

Úvod do narkózy: Špinavé detaily

Mnozí z nás měli zažili nějaký druh lékařského zákroku, který vyžadoval narkózu. Ano, mluvím o té temné substance, která vás za několik sekund přivádí k bezvědomí. Můj přítel, chirurg, mi jednou řekl: "Tomas, to je trochu jako na party. Odejdeš na chvíli a když se vrátíš, všichni na tebe koukají a čekají, jaké budeš vymýšlet hlouposti." Musím se s ním tedy rozhodně shodnout. Představa narkózy bývá významným prvkem stresu před operací, ale třeba na vás zanechá něco víc, než jen krátkodobou paměť o tom, jak jste se cítil.

Pocit před narkózou: Strach je vaším přítelem

Jistě, každý z nás má strach z neznáma. "Co se to děje? Co se stane, až usnu? Budu se někdy probouzet?" A vaše mysl je zaneprázdněna představou o věcech, které by se mohly pokazit. Ale řeknu vám, že Věrča, má manželka, měla operaci před několika lety a ten její strach, to bylo něco neuvěřitelného. Byla tak nervózní, že musela půl hodiny předtím jít na toaletu a pak ještě jednou předtím, než jí dali narkózu. A pravděpodobně to uděláte také. Ale víte co? Je to naprosto v pořádku. Je to zcela přirozená reakce vašeho těla na stresovou situaci. Takže když cítíte nervozitu, strach, vzrušení, je to zcela v pořádku.

Proces narkózy: Nefalšované mystérium

Představte si to takhle. Ležíte na zádech na studené, tvrdé posteli v bíle hojivém pokoji a potemnělý muž či žena v bílém plášti se na vás zadívá, drží v ruce jehlu, která vypadá jako něco, co by se mělo používat k propíchnutí děr do sýra, a řekne: "Počítejte do deseti." A vy začnete počítat: "Deset, devět, osm...a to je tak daleko, jak jste se dostali. Počítání je jednoduché, ne? Ale pak...nic. No, skoro nic. Po probuzení může být těžké uvěřit, že se vůbec něco stalo. Může to vypadat, jako byste jen mrkli očima a pak se probudili na jiném místě.

Probuzení z narkózy: Hříšná radost či démonická hrůza?

Poté co se probudíte z narkózy, můžete být dezorientovaní, zmatení a unavení. Radost z toho, že jste přežili, může být okamžitě zákeřně zastíněna nekontrolovatelným pocitem zvracení. Ale inu, to je jen vedlejší účinek toho, jak se tělo snaží vyloučit narkózu ze systému. A pak tu je ten pocit, kdy jste tak unavení, že se nemůžete dostat zpátky do spánku, bez ohledu na to, jak se snažíte. Ale pak se probudíte a je to jako by jste opravdu viděli svět za nový den. Celý nový den, plný nových možností. Nový den, kdy jste přežili a jste tady, abyste o tom mohli vyprávět.

Soužití s následky narkózy: Pravdu vám přítel neřekne

Pravda je taková, že pocit po narkóze je jako kocovina po opravdu tuhé noci. S tím rozdílem, že místo toho, abyste byli ospalí a měli žízeň, můžete být dezorientovaní, zmatení a trpět závratěmi. Ale bez ohledu na to, jak se cítíte, zapomeňte na to. Jste v bezpečí a jste na cestě k zotavení. A možná cítíte úlevu, že už je to za vámi. Možná se cítíte vděční za to, že jste ještě tady. A možná cítíte vděčnost za všechny ty lidi, kteří vám pomáhali se zotavit. Máte tu možnost udělat něco dobrého a měnit svět k lepšímu. A to je něco, na co byste měli být hrdí.

Závěr: Narkóza je jízda, kterou nemůžete vynechat

Narkóza je jedna z těch věcí, které byste si nikdy nevybrali, pokud by to nebylo nezbytné, ale věřte mi, pokud to někdy budete potřebovat, budete rádi, že jste měli tu možnost. Pocit po narkóze je jiný u každého z nás, ale nezáleží na tom, jak se cítíte. Důležité je, že jste přežili a že jste tady, abyste o tom mohli vyprávět. A kdo ví, možná jednoho dne budete moci vyprávět svůj příběh a pomoci někomu jinému se cítit lépe o jejich vlastní zkušenosti. Takže se nestyďte sdílet své zkušenosti. Ve skutečnosti vás to může inspirovat k tomu, abyste se stali silnějšími a odvážnějšími.

Tomas Sedlak

Tomas Sedlak

Autor

Jsem chirurg s více než dvacetiletou praxí. Specializuji se na abdominální chirurgii v brněnské nemocnici. V chirurgii mě fascinuje preciznost a výzva, kterou představuje složitý výkon. Svůj volný čas rád věnuji psaní odborných článků o chirurgii. Rád se také potápím a sbírám starožitnosti.

Napsat komentář