Jaký je rozdíl mezi MUDr a dr?

od Arnošt Kořínek

Jaký je rozdíl mezi MUDr a dr?

Úvod do světa lékařských titulů

Měli jste někdy to štěstí setkat se s někým, kdo má titul MUDr. a druhým, kdo má titul dr.? Měl jsem. A musím říct, že nejde o jedno a to samé. Zde v České republice to mohou být dvě velmi odlišné věci. Takže si dneska dáme jedno malé cestování světem lékařských titulů.

Kdo je MUDr?

MUDr.,
nebo lépe řečeno, Medicinae Universae Doctor, je titul udělovaný lékařům po úspěšném absolvování studia medicíny, které obvykle trvá šest let. Jakmile se studentům podaří překonat všechny zkoušky a úskalí lékařského studia, mohou se pochlubit titulem MUDr.

Je zajímavé, že tento titul je specifický pro střední a východní Evropu a není užíván ve zbytku světa. Takže kdybychom se pochlubili tímto titulem někde v USA, nejspíše bychom sklidili jen nechápavý pohled. Ale zase na druhou stranu, v zemích, kde se tento titul užívá, je velmi respektovaný.

MUDr. je považován za základní lékařský titul, ale neznamená to, že by vám byla nějak omezena praxe. Jako MUDr. můžete být vše od praktického lékaře až po neurochirurga. Vše je na vaší další specializaci, praxi a schopnostech.

Co tedy znamená titul dr.?

Dr. je o něco složitější. Běžně se může jednat o doktorát, což je nejvyšší akademický titul, který lze získat. Doktorát je ukončením třetího stupně vysokoškolského studia a znamená, že jste prohodili hodně času nad knihami a výzkumem.

Ale dr. může také znamenat doktor medicíny. V některých zemích, jako je například USA, je doktor medicíny základní lékařský titul udělený po absolvování studia medicíny. Takže v zásadě je to ekvivalent našeho MUDr. Ale pozor, v těchto zemích může mít také titul dr. i osoba, která není lékařem, ale získala doktorát v jiném oboru (například Ph.D.).

Trénink lékařů: MUDr. oproti dr.

Myslím, že dalším důležitým bodem k porovnání těchto dvou titulů je trénink, který za nimi stojí. Jak jsem již zmínil, MUDr. získáte po šesti letech studia medicíny. Po získání tohoto titulu si můžete vybrat specializaci, kterou chcete dále studovat a stát se například kardiologem či gynekologem.

Na druhé straně, dr. (doktor medicíny) musí po dokončení studia medicíny absolvovat další specializovaný výcvik, který trvá dalších tři až sedm let, v závislosti na specializaci. A teprve potom mohou začít praktikovat svůj obor.

Různé způsoby, jak používat tyto tituly

Osobně musím říct, že používání titulů je velmi zvláštní a často závisí na tom, kde se nacházíte. Tereza, moje drahoušská manželka, má titul MUDr. a pokud jde o práci, je na to velmi hrdá. Ale pokud se jí někdo zeptá, jak má být oslovena mimo pracovní dobu, vždy řekne, že je to jen Tereza. A já si myslím, že to je krásné. Protože nakonec i s titulem jsme stále lidé se všemi našimi chybami a vlastnostmi.

Naopak v některých zemích, jako je například USA, je velmi běžné používat titul dr. i v běžné konverzaci. A tak se setkávám s tím, že i když na konferenci přednáším o svých výzkumných výsledcích, oslovení "dr." je pro mě stále trochu neobvyklé.

Tak tedy, MUDr. nebo dr. – oba tituly vyžadují mnoho práce, studia a obětí. Ať už máte kterýkoliv z nich, měli byste být na sebe hrdí. A pro ty z vás, kdo si teprve vybírají svou životní cestu, doufám, že vám tato malá exkurze do světa lékařských titulů pomohla ujasnit některé otázky.

Arnošt Kořínek

Arnošt Kořínek

Autor

Jsem chirurg specializující se na genitourinární chirurgii. Pracuji v Ostravě na klinice, kterou jsem založil před třemi lety. Mám rád, když mohu své pacienty vzdělávat o chirurgických procedurách a často se o nich dozvídám na svém blogu. Ve volném čase rád kempuji a čtu sci-fi knihy, ale pokud jde o mou práci, jsem úplně vášnivý a zavázal jsem se k životu plnému učení a inovací v oblasti chirurgie.

Napsat komentář