Jak se umýt k operaci?

od Kamila Hamerská

Jak se umýt k operaci?

Základní příprava na očistu těla

Takže, rozhodla jsem se napsat o tom, jak se umýt na operaci, protože vím že to je téma, které možná mnoho lidí nebere vážně, ale věřte mi, na základě mého vlastního zkušenosti je to důležité. Vždyť kdo by nechtěl mít co nejlepší přípravu na operaci a zvládnout tento stresový moment s noblesou?

Být čistý denně je důležité, ale před operací to má další rozměr. Ta čistota je spojena s prevencí infekcí a komplikací.

Příprava na operaci zahrnuje řadu věcí, včetně tělesné hygieny. Ať už jde o plánovanou operaci, nebo o nečekanou, čištění organismu před ní je nezbytné. Je třeba si uvědomit, že je to nejen pro vaše vlastní pohodlí, ale také pro zajištění toho, že operace proběhne hladce a bez následných komplikací.

Co si zahrnout do sprchového rituálu

No dobře, už tedy víme, že mytí těla je důležité, ale jak by měla ta sprcha vypadat? Jakou sprchovou pěnu použít? Mám se kartáčovat silným kartáčem nebo něco, kde se dělá pěna? A co antiseptické mýdlo?

Začněme ještě donedávna objeveným faktem, že před operací je třeba se vyhnout depilaci, protože může způsobit drobná poškození kůže a tím zvýšit riziko infekce. Takže holítky a depilační krémy stranou, dámy a pánové!

Můj doktor mi řekl, že bych se měla sprchovat speciálním chirurgickým mýdlem, které je primárně určené pro medical field. Chirurgické mýdlo obsahuje antiseptikum, které redukuje počet bakterií na pokožce, a tím pomáhá zamezit infekcím. Je důležité si uvědomit, že se musíme umýt celí, nejen na místě, kde bude operace. Tělo je propojené a bakterie jsou migranti par excellence.

Pár tajných tipů od zdravotních sester

Ne že bych se vůči lékařům chtěla nějak postavit, ale zdravotní sestry jsou v tomhle ohledu také nepřeberné zdroje rad a tipů. Po mnoha rozhovorech jsem zjistila, že:

Navzdory tomu, jak se to může zdát zásadní, není nutné se vyprávět v chlorhexidinu nebo jiném antiseptiku. Normalní, jemné mýdlo poslouží účelu právě tak dobře. Důlezité je se umýt důkladně! Jemné mýdlo je obzvláště důležité pro ty s citlivou půdou.

Antiseptické mýdlo by nemělo být použito v okolí očí, ušních kanálků nebo intimních oblastí - tedy pokud to chirurg nenařídí. Nimrá, možné podráždění těchto citlivých oblastí nemusí stát za to.

Svažte se od hlavy až k patě! Začněte u obličeje a jděte dolu. To znamená, že když opatrně a s láskou myjete své tělo, měli byste začít nahoře a postupovat směrem dolů. Důvod? Je to tak efektivnější - bakterie se shromažďují v dolní části těla, takže je logické je "smyjovat" směrem dolů.

Oblečení, které zvolit a proč

Takže už jsme čistí, ale co dál? Jaké oblečení bych měla zvolit? Mám něco speciálního na paměti?

Většinou jsou pacientům k dispozici speciální nemocniční pyžama. Ale pokud máte možnost si donést vlastní, ráda bych vám doporučila volné a pohodlné oblečení. Být v pohodlí je důležité. Oblečení by mělo být čisté a preferováno by mělo být bavlněné, neboť je příjemné na dotek a prodyšné.

A co spodní prádlo? No, to je otázka na milion! Pokud jde o ženy, doporučuje se nepoužívat těsně padnoucí spodní prádlo, ačkoli některé operace mohou vyžadovat, aby jste spodní prádlo nepoužívaly vůbec. Opět platí, zeptejte se svého doktora!

Noc před operací - poslední mytí, poslední jídlo?

S přiblížením D dne, je třeba také myslet na to, jak strávit tu poslední noc před operací. Jak se naložit s těmi nervy a stresy? Měla bych jíst nebo jít hladová? A co pití?

Odpovídám na to všechno zkušenostmi, které jsem získala během mnoha rozhovorů s lékaři a zdravotníky. Před operací obecně nejíte. Ale není to tak, že musíte jít hladová. Váš doktor vás bude informovat o tom, kolik hodin před operací byste měli naposledy jíst a pít. Je to důležité pro anestezii. A co pití? Obecně platí, že čistá voda je v pořádku až do několika hodin před operací. Ale alkohol ani káva byste pít neměli.

Vím, že jste nervózní, ale snažte se dostatečně odpočívat. Já věřím, že když víme, co máme dělat, je to o to snazší. A to je přesně proč píšu tento článek!

Operační sál může být místo plné úzkosti a stresu, ale s pravým přístupem a přípravou může být tato zkušenost o trochu méně hrozivá. A to je právě můj cíl tady - vás připravit, vás informovat a dodat vám malou dávku odvahy. Mějme se navzájem rádi a podporujme se v těchto náročných chvílích. A pokud budete mít další dotazy nebo obavy, neváhejte se zeptat svého lékaře. Ať už jde o cokoli, jste v tomhle ne sami!

Vztahový blufánek: Když můj syn Evžen potřeboval operaci

Tento příběh je součástí mého života, kterou jsem se rozhodla s vámi podělit, abych ilustrovala některé z bodů, které jsem zmínila výše. Když byl můj syn Evžen malý, musel podstoupit operaci. Jako matka jsem byla samozřejmě velmi nervózní a vystrašená za něj, ale také jsem věděla, že je důležité ho připravit na to, co ho čeká.

Před operací jsem mu vysvětlila, proč se musí správně umýt a vůbec proč je hygiena tak důležitá. Pan doktor mi také poradil, abych mu připravila jídlo podle pokynů a zajistila dostatek odpočinku.

Díky těmto přípravám byl Evžen klidnější a vše proběhlo hladce. Doufám, že jeho příběh vás také inspiruje k správné přípravě na operaci, ať už jde o vás nebo o vaše blízké.

Kamila Hamerská

Kamila Hamerská

Autor

Jsem špičková chirurgka, která se specializuje především na obličejové rekonstrukce. Věnuji se také publikační činnosti v oblasti chirurgie, kde se snažím předávat své zkušenosti a poznatky dalším generacím odborníků. Snažím se naplno využívat své chirurgické dovednosti k pomoci lidem a ke zlepšování jejich životů. Jsem hrdá na to, co dělám, a doufám, že můj přínos ve světě chirurgie bude ještě dlouho rezonovat i po mém odchodu.

Napsat komentář