Jak dlouho se studuje na gynekologa?

od Arnošt Kořínek

Jak dlouho se studuje na gynekologa?

Úvod do studia gynekologie: Víkendový maraton seriálů nebo olympijský závod?

Víte, jaký je rozdíl mezi sledováním svého oblíbeného víkendového seriálu a studiem medicíny? Obě věci vás víceméně nutí sedět na jednom místě dlouhé hodiny a následně si říkat: "Tak to byla ta nejlepší noc!" Ale rozdíl spočívá někde jinde - zatímco u toho seriálu si můžete kdykoliv dát pauzu, v medicíně, zejména při specializaci na gynekologii, musíte být vždy připraveni a aktivní. A věřte mi, je to jako běh olympijského závodu - celou dobu na plné pecky, ale za to máte zlatou medaili a věčný respekt.

Cesta k titulu MUDr.: Dlouhá, klikatá, ale plná zajímavostí

Cesta k získání titulu MUDr., který je základem pro práci gynekologa, je opravdu fascinující. Rozhodně se nejedná o nějaký rychlokurz nebo lifťácký trik "jak se stát doktorem přes víkend". Ne, dámy a pánové, doktor se nestane během několika dní, týdnů ani měsíců. Trvá to opravdu dlouho. Konkrétně je to minimálně šest let studia na lékařské fakultě, pokud se vše povede jak má. Během tohoto období učení dokonce studenti medicíny procházejí tím, co nazývám "zkouškami stand-up komediantů", protože musí tak rychle vstřebávat vědomosti, kolik si některí lidi pamatují vtipů.

Opravdu šest let gymnázia, nebo říkejme, lékařské akademie?

Ano, šest let. Pokud jde o časové údaje, mohlo by se zdát, že mluvím o předělávkách starých filmů nebo o vývoji nových videoher, ale je to skutečnost. Šest let je bezpečný průměr pro to, jak dlouho trvá, než se stane lékařem. A to ještě nezahrnuje specializaci na gynekologii! Ale nezoufejte. Šest let studia medicíny je jako maraton, na který musíte být dobře připraveni. Běžíte, běžíte a běžíte, ale v cíli vás čeká odměna - váš sen o stání v bílém plášti s nápisem MUDr. na prsou.

A jak to teď dostat od maratonu k olympijskému závodu - specializace na gynekologii

Po úspěšném absolvování školního maratonu nastává čas připravit se na další výzvu - olympijský závod, neboli specializace. Získání atestace v oboru gynekologie a porodnictví obvykle trvá dalších pět let. Během této doby musí lékař prokázat, že je schopen se postarat o zdraví žen v širokém spektru situací, od rutinních prohlídek, přes problematiku antikoncepce, až po těhotenství a porodnictví. A to je opravdu olympijský závod!

Existuje přitom spousta dalších kurzů a certifikátů

Medicína je obor, který se neustále vyvíjí a zdokonaluje. Bez ohledu na to, že máte atestaci, je třeba sledovat nové poznatky a trendy a neustále se vzdělávat. Můžete absolvovat různé kurzy, školení, konference, a tak dále. Některé z nich jsou velmi důležité a přínosné, jiné mohou být spíše na zlepšení vašeho CV. A tak se z lékaře stává "věčný student".

Shrnutí: Kolik času opravdu potřebujete k tomu, abyste se stali gynekologem?

Přestože by bylo skvělé, kdyby byl existoval nějaký "rychlokurz gynekologie", takový opravdu neexistuje. Kvalita zdravotní péče a odbornosti vyžaduje čas a trpělivost. Takže, když se vše sečte a podtrhne, trvá zhruba 11 let, abyste se stali kvalifikovanými gynekology. A pokud připočteme další vzdělání a školení, dostaneme se klidně na 15 a více let. Ano, je to dlouhý čas, ale věřte mi, šlo to rychleji než maturování z fyziky!

Můj osobní příběh: Proč jsem se rozhodl napsat tento článek

Když jsem byl ještě na střední škole a přemýšlel o tom, kým bych chtěl být, rozhodl jsem se pro medicínu. Zdálo se mi, že to je ten nejlepší způsob, jak mít pozitivní vliv na životy lidí a napravit některé z nespravedlností světa. Rozhodl jsem se tedy pro studium medicíny. Záhy mi došlo, že proces je mnohem složitější, než jsem původně myslel. Procházím periodami nadšení a frustrace, ale už teď vím, že bych to nevyměnil ani za nejlepší espresso v Brně. I když na to s odstupem času koukám trochu jinak, stále si myslím, že to byla jedna z nejlepších rozhodnutí v mém životě...

Arnošt Kořínek

Arnošt Kořínek

Autor

Jsem chirurg specializující se na genitourinární chirurgii. Pracuji v Ostravě na klinice, kterou jsem založil před třemi lety. Mám rád, když mohu své pacienty vzdělávat o chirurgických procedurách a často se o nich dozvídám na svém blogu. Ve volném čase rád kempuji a čtu sci-fi knihy, ale pokud jde o mou práci, jsem úplně vášnivý a zavázal jsem se k životu plnému učení a inovací v oblasti chirurgie.

Napsat komentář