Jak se nebát operace?

od Kamila Hamerská

Jak se nebát operace?

Co je to operace a proč se jí bát?

Ahoj, jmenuju se Kamila a chtěla bych s vámi dnes probrat jeden z těch „strašáků“, kterým se těžko vyhneme - operace. Operace, v lékařském žargonu označovaná jako chirurgický zákrok, je léčebná metoda, která se využívá, když už jiné metody selhávají nebo nebyly účinné. Ať už mluvíme o dětském krku potřebujícím mandle, náročné operaci srdce nebo odstraňování přebytečné kůže po zhubnutí, všechna tato situace vyžadují ruku šikovného chirurga.

Samozřejmě je zcela přirozené, že jako člověk máte strach z něčeho neznámého, co může ovlivnit váš život. Operace jsou nejen strašidelným pojmem pro děti, ale dokonce i pro dospělé. Intuitivně je nám jasné, jaké riziko s sebou operace nese - jde přece o prorážení naší vlastní kůže, náší první obranné linie proti vnějším hrozbám.

Informace jsou klíčem k odstranění strachu

Myslím, že můžeme všichni souhlasit s tím, že nejlepší způsob, jak se zbavit strachu, je informovat se. Když víte, co se děje, je mnohem snazší smířit se s myšlenkou, že budete muset podstoupit operaci. Před pár lety mě potkalo něco, co jsem nikdy nečekala - musela jsem se podrobit operaci. Byla to malá operace, ale přesto mě děsila. Tak jsem se rozhodla získat co nejvíc informací a bylo to nejlepší, co jsem kdy udělala.

Učila jsem se o lékařské praxi, historii chirurgie, o tom, co se děje během operace, a dokonce i o tom, jak to funguje s anestezií. To všechno mi nakonec pomohlo, abych před operací necítila strach, ale spíše zvědavost a důvěru v lékařský tým.

Zvládnutí strachu: techniky a taktiky

Pak jsou tady ty chvíle, kdy se musíte vyrovnat s tím strachem přímo. Když jsem byla na operačním stole, jednou z věcí, která mi pomohla zklidnit se, bylo dýchání. Zhluboka jsem dýchala a představovala si, jaký bude můj život po operaci. Toto mě udrželo v klidu a pomohlo mi vyrovnat se se strachem, který má většina z nás z operačního sálu.

Může se to zdát zvláštní, ale také jsem měla svůj vlastní malý rituál. Před operací jsem si vybrala písničku, kterou jsem si zpívala v duchu, když jsem ležela na operačním stole. Byla to pro mě určitá forma meditace, která mi pomohla udržet mysl v klidu. Podobné rituály mohou pomoci uklidnit vaši mysl a poskytnout pocit kontroly.

Hovory s lékaři, rodinou a přáteli

Jednou z nejdůležitějších věcí, které mi pomohly zvládnout svůj strach, bylo mluvit o tom. Každý má strach z něčeho - ačkoli operace může být něco, z čeho má většina lidí strach, není na tom nic špatného. Bylo pro mě neocenitelné mluvit o svém strachu s lidmi, kteří mě milovali a podporovali - ať už to byli rodinní příslušníci, přátelé nebo dokonce můj pes Bruno.

Nezapomeňte také komunikovat se svým lékařem. Jsou tu, aby vás informovali a podpořili. Pokud máte obavy nebo otázky, neváhejte se jich zeptat. Může to velmi pomoci ulevit od stresu a strachu z operace.

Positivní myšlení a vizualizace

A konečně, optimistická mysl je velmi důležitá. Držte se pozitivních myšlenek a představujte si úspěch. Ukázalo se, že pozitivní mysl a vizualizace mohou ovlivnit výsledek našeho léčení. Když jsem se chystala na operaci, tak jsem si každý den představovala, jak se po ní budu cítit lépe a jak to bude skvělé.

Nezapomeňte, že ani nejobtížnější situace nejsou nekonečné. Každý strach může být zvládnut a každá operace je jen dočasná překážka na cestě ke zlepšení vašeho zdraví a kvality života.

Operace jako začátek nové kapitoly

Na závěr chci říci, že operace může být velkou změnou, ale také začátkem nové kapitoly v našem životě. Je tu spousta věcí, kterých se můžeme bát, ale na druhou stranu může být operace také příležitostí k novému začátku.

Operace mi otevřela dveře k lepšímu zdraví a kvalitě života. A i když jsem se zpočátku bála, dnes jsem za tu zkušenost vděčná. Přál bych vám, aby vaše cesta operací byla stejně pozitivní jako moje.

Kamila Hamerská

Kamila Hamerská

Autor

Jsem špičková chirurgka, která se specializuje především na obličejové rekonstrukce. Věnuji se také publikační činnosti v oblasti chirurgie, kde se snažím předávat své zkušenosti a poznatky dalším generacím odborníků. Snažím se naplno využívat své chirurgické dovednosti k pomoci lidem a ke zlepšování jejich životů. Jsem hrdá na to, co dělám, a doufám, že můj přínos ve světě chirurgie bude ještě dlouho rezonovat i po mém odchodu.

Napsat komentář