Jak překonat strach z anestezie?

od Kamila Hamerská

Jak překonat strach z anestezie?

Rozumět anestezii: ne každý kouzelný trik je tak strašný, jak se zdá

Just včera se mi zdálo, že jsem měla superwoman schopnosti. Zvládla jsem krmit syna Evžena, poslouchat Jindřicha, jak mi vypráví o své dřevěné modelářské vášni a zároveň jsem si zapínala autící a přitom jsem nerušeně psala svůj blog. Takže dnes, když píši o tom, jak překonat strach z anestezie, jsem napřed vzala hluboký nádech, protáhla se a v duchu si představovala, že jsem na klidném místě ... prostě jsem se nenechala odradit strachem.

Očekávání versus Realita: anestezie není, jak si představujete

Anestezie. Samotné slovo může vyvolat různé pocity. Pro někoho je to okamžik vysvobození od bolesti, pro jiného je to jen nástroj nezbytný k provedení určitého lékařského zákroku. Ale pro většinu z nás je to slovo spojeno s obavami a strachem; strachem z neznáma. Většina z nás má tendenci si představovat nejhorší možné scénáře kolem anestezie, ale ve skutečnosti tomu tak není. Anestezie je v dnešní době velmi bezpečná a je prováděna vysoce kvalifikovanými odborníky.

Strach „Vs“ Fakta: Co je třeba vědět o anestezii

V dnešní době lékaři používají různé typy anestezie, v závislosti na typu operace. Některé z nich jsou méně invazivní, jako je lokální anestezie, kdy je pacient stále vědomý a může komunikovat s lékařem. Jiné, jako je celková anestezie, pacienta úplně uspí. I když má každý typ své rizika, moderní anesteziologie se značně zlepšila a rizika jsou minimální. Důležité je mýty o anestezii vyvrátit a objasnit fakta.

Vykládání příběhů: Moje zkušenost s anestezii

Nikdy nezapomenu na den, kdy se Jindřich vrátil z nemocnice poté, co měl operaci kolena. Má oči byla plná starostí a já jsem se nemohla dočkat, až ho uvidím zdravého a silného, jakého ho znám. Bál se anestezie více než samotné operace. Ale když se konečně dočkal operace, uvědomil si, že strach byl zbytečný. Vše proběhlo hladce a rychle. Po probuzení mi s úsměvem řekl: "Kamilo, měl jsem strach z něčeho, co nebylo tak špatné."

Klíčové je plánování: Jak se připravit na anestezii

Lékaři nám často radí, abychom se na operaci a anestezii řádně připravili. Je třeba dopředu informovat o svém zdravotním stavu, o alergiích a o předchozí zkušenosti s anestezii. Někdy nám lékaři nabízejí i přednášky před operací, na kterých nám podrobně vysvětlí, co nás čeká. Je důležité si uvědomit, že lékaři jsou na naší straně. Chtějí, abychom se cítili pohodlně a bezpečně.

Vše je v hlavě: Techniky pro zvládání strachu

Někdy strach může být silnější než my sami. A to je v pořádku. Já sama se často učím novým technikám, jak zvládat strach z různých situací. Dýchání je mockrát opomíjená, ale velmi účinná technika. Zkuste si představit, že vdechujete klid a vydechujete strach. Pro mě často funguje i vizualizace. Zavřu oči a představuji si, že jsem v klidném místě, kde se cítím šťastná a bezpečná. Možná vám to pomůže, možná ne. Ale stojí to za to to zkoušet!

Kamila Hamerská

Kamila Hamerská

Autor

Jsem špičková chirurgka, která se specializuje především na obličejové rekonstrukce. Věnuji se také publikační činnosti v oblasti chirurgie, kde se snažím předávat své zkušenosti a poznatky dalším generacím odborníků. Snažím se naplno využívat své chirurgické dovednosti k pomoci lidem a ke zlepšování jejich životů. Jsem hrdá na to, co dělám, a doufám, že můj přínos ve světě chirurgie bude ještě dlouho rezonovat i po mém odchodu.

Napsat komentář